2026 Kubota ZD1211-60
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    2026 Kubota ZD1211-60
    ZD1211-3-60
    Features May Include:
    Comfort and Convenience
    • Foldable ROPS for easier storage and transportation of the mower
    • Easy mower and engine access, plus maintenance lift
    • Adjustable suspension seat with dual adjustable armrests, higher backrest and lumbar support
    • Semi-pneumatic (flat-free) front caster tires
    • Adjustable HST levers not only provide more legroom, but also more settings to choose from
    • Hands-free parking brake
    • Thick platform mat to reduce noise and vibration while providing extra comfort
    • Storage box
    • Cup holder
    Hydraulic Deck Lift
    Shaft Drive Mower
    Pivoting Front Axle
    Kubota Durable Transmission
    Kubota Diesel Engine
    Info
    Industry
    Agriculture
    Make
    Kubota
    Model
    ZD1211-60
    Trim
    Base
    Year
    2026
    MSRP
    N/A
    Category
    Lawn Mower
    Subcategory
    Zero-Turn
    Specs
    Cutting Width
    60 in
    Fuel Type
    Diesel
    Cylinders
    3
    Clutch
    Hydraulic independent PTO clutch with wet multi disks
    Length
    88.8 in
    Wheelbase
    56.7 in
    Brakes
    Type: Wet multi disks, foot applied, released | PTO: Wet single disk
    Notes
    Cutting Height
    1-5 in
    Fuel Capacity
    13 gal
    Engine
    Model: Kubota D1105-E4-ZD-2 | Stop System: Key stop
    Displacement
    68.53 cu. in.
    Blades
    Number of Blades: 3 | Blade Tip Speed: 18050 fpm
    Width
    With Mower: 73.8 in | Without Mower: 59.4 in
    Electrical
    AC Dynamo : 14 Amp @ 14 Volts
    Seats
    Deluxe suspension seat with Reclining and lumbar support
    Starter
    Key Switch
    Engine Type
    Diesel, liquid-cooled (3cyl.)
    Power/Horsepower
    Gross Power at 3200 rpm: 24.8 hp
    Transmission
    System: 2-HST w/ Gear reduction
    Deck Size
    Depth: 6.0 in | Steel Thickness: 0.16 ga
    Height
    ROPS Upright: 74.4 in | ROPS Folded: 56.3 in
    Weight
    1687 lbs
    Tires
    Front Tread: 41.9 in | Rear Tread: 47.6 in | Front Size: 15 × 6.5-8, Smooth semi-pneumatic, Low profile tire | Rear Size: 26 × 12.0-16, Low profile tire
    Battery
    Maintenance free battery : 12 V, CCA : 430A , RC : 80 min