2026 Brillion 2411AFG-9-24
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    2026 Brillion 2411AFG-9-24
    PRACTICAL TILLAGE ECONOMICS
    SIMPLICITY IN PRIMARY TILLAGE
    SIZES TO FIT
    Landoll has designed the 2400 Series in sizes to fit a wide variety of operations.  Available in 6 shank rigid models, 7 & 9 shank folding models, and 11 & 13 shank 3-section folding models, the basic configurations are the same.  Tandem offset disc gangs located upfront cut, size, and blend the residue with auto-reset parabolic shanks following to facilitate soil management and compaction control.  24” shank spacing on all models provides ultimate fracturing of soil profiles to allow water and oxygen to enter into the growth environment.  Optional rear leveling devices are available to customize the final field finish.
    THE LANDOLL WAY
    Landoll’s solid reputation of building quality tillage equipment is built into every 2400 Series WP1.  Precision, laser cut frame components embrace the technology of robotic welding to its fullest.  Durability is built-in, not added on.  Incorporation of UHMW polymer in the lift axles provides a maintenance-free feature that eliminates daily greasing.  Trunnion mount bearings that are cushioned by c-flex mounts are used throughout the disc assemblies and are covered by a 3-year warranty.  Heavy-duty coil spring auto-reset shanks allow 3,000 lbs. of point load with a 14” trip height.  The self-leveling hitch and the single point depth control add to the list of items that extend the reliability of the WP1 beyond the competition.
    Features May Include
    • Laser Cut, Robotically Welded Frame
    • 5 1/2” Lift Axles with Maintenance-Free Lift System
    • Walking Tandems on All Sizes
    • Slip-In Spindles
    • 340/60R x 18, 445/50R x 22.5, 295/75R x 22.5 Tires (Model Dependent)
    • Self-Leveling Hitch with Manual Adjustment
    • Cast Single Lip Hitch Cat. IV
    • Single-Point Depth Control
    • 24” or 26” Disc Blades Spaced at 10 1/2”
    • 15 Degree Gang Angle Front and Rear
    • Heavy-Duty Scrapers
    • 1 3/4” Gang Bolt
    • Trunnion Mount Bearings
    • C-Cushion Bearing Mounts
    • Overlapping/Staggered Offset Tandem Disc Gangs
    • Staggered Shank Arrangement
    • Auto-Reset Shanks with 3,000 lb. Point Load
    • Variety of Points Available
    • Adjustment/Maintenance Wrenches
    • Blue Powder Coat Paint
    • Safety Warning Lights
    Info
    Industry
    Agriculture
    Make
    Brillion
    Model
    2411AFG-9-24
    Trim
    Base
    Year
    2026
    MSRP
    N/A
    Category
    Tillage
    Subcategory
    Chisel Plow
    Specs
    Weight
    28,996 lbs
    Width
    Working: 18 ft. 0 in | Transport: 15 ft. 6 in.
    Height
    Transport: 13 ft. 6 in | Trip: 14 in.
    Blades
    Number of Disc Front: 24 | Number of Disc Rear: 24 | Spacing - Front: 10.5 in. | Spacing - Rear : 10.5 | Size: 24 in. x 0.25 in. (610 x 6.4 mm) Rollable
    Notes
    Number of Shanks: 9 | Shank Spacing: 24 in | Shank Working Depth (Maximum): 14 in | Shank Size: 1.25 in. x 4 in | Frame: 8 in. x 4 in. x 0.375 in. (203 x 102 x 9.5 mm) and 6 in. x 4 in. x 0.375 in. (153 x 102 x 9.5 mm
    Tires
    445/50R x 22.5
    Power/Horsepower
    50 HP and up (27 kW) per Shank